Textilný priemysel

Prečo potrebuje textilný priemysel zvlhčovače vzduchu? Textilné vlákna a látky sú citlivé na kvalitu a vlhkosť vzduchu. Ak je vzduch príliš suchý, strácajú svoju pružnosť a môžu sa ľahko pretrhnúť. Zároveň pri príliš suchom vzduchu sa v textilnej továrni vznáša množstvo prachu z látok a nití, s ktorými sa manipuluje a zhoršujú tak kvalitu ovzdušia. Toto všetko vedie k zhoršeniu efektívnosti výrobného procesu a kvality finálneho produktu.

Priemyselné zvlhčovanie v Textilnom priemysle

Všetky textílie sú hygroskopické, to znamená, že prebieha výmena vlhkosti medzi látkou a vzduchom. Keď je vlhkosť vzduchu nižšia ako relatívna vlhkosť materiálu, strácajú svoju vlhkosť a naopak, pri vysokej vlhkosti ju pohlcujú. Práve preto je vlhkosť vzduchu faktor, ktorý treba v textilných závodoch brať do úvahy. Priemyselné zvlhčovače sa starajú o reguláciu vlhkosti vzduchu vo výrobe.

Optimálna vlhkosť vzduchu závisí od spracovávaných materiálov. Napríklad bavlna je veľmi krehká a potrebuje vlhkosť vzduchu okolo 65%. Ak je vlhkosť vzduchu nižšia, tkanina sa budú oslabovať a trhať. Ak bude vlhkosť vyššia, bavlnené nitky začnú byť nepoddajné a náročné na spracovanie. Odporúčaná vlhkosť vzduchu pri spracovaní vlny je tiež 65%. Pri umelých vláknach potrebujeme nižšiu úroveň vlhkosti, odporúčaná je 45% RH.

Kvalita výsledného produktu

Optimálna vlhkosť vzduchu sa postará o to, aby si textílie uchovali silu a pružnosť. Pri zmene len jedného faktoru, nastavenia vlhkosti na odporúčané hodnoty, tak získate kvalitnejší produkt. Takáto priadza sa pri tkaní navyše oveľa menej zasekáva v stroji.  

Príliš nízka vlhkosť vzduchu má za následok tiež zníženie hmotnosti finálneho produktu. Vzhľadom na to, že textilná priadza sa predáva na váhu, továreň má vo výsledku nižší zisk, keďže musí de facto vyprodukovať viac priadze. Systém zvlhčovania vzduchu v textilnom závode sa postará o to, aby strata vlhkosti finálnych produktov nebola tradičných 4%, ale len 0,5%.  

Statická elektrina

Statická elektrina vzniká predovšetkým pri spracovaní syntetických materiálov, ako sú perlon alebo nylon. Okrem toho, že tieto textílie alebo vlákna budú „kopať“, bude sa s nimi tiež ťažšie pracovať, keďže sa budú lepiť na iné materiály. Znižuje sa tak produktivita a kvalita výrobkov. Citlivým osobám môže statická elektrina spôsobovať nepríjemné šoky, ktoré vo výnimočných prípadoch môžu viesť k problém so srdcom.

Nahromadená statická elektrina spôsobuje problémy aj pri používaných strojoch. Pri nízkej úrovni vlhkosti vzniká veľa trenia a stroje sa častejšie zasekávajú.

Pri nastavení optimálnej relatívnej vlhkosti vzduchu sa významne redukuje tvorba elektrickej statickej elektriny (ESD).

Bezpečné pracovné prostredie

Pri stabilnej optimálnej vlhkosti vzduchu majú pracovníci lepšie pracovné prostredie. Zvlhčovanie suchou hmlou má okrem zdvihnutia relatívnej vlhkosti vzduchu na optimálne hodnoty a zníženia prašnosti tiež veľmi príjemný chladiaci efekt. Kvapôčky vody, ktoré trysky rozprášia do vzduchu, dokážu pri vyparovaní ochladiť priestor až o 5°C. V takomto prostredí sa lepšie pracuje a zamestnanci sú oveľa výkonnejší.

Riešenie

Zvlhčovanie priestorov suchou hmlou je efektívna metóda schladenia a zvlhčenia vzduchu bez zamočenia prostredia alebo ľudí. Priemyselné trysky rozprašujú suchú hmlu – miniatúrne kvapky vody, ktoré sa vďaka svojim malým rozmerom vyparia ešte vo vzduchu a nikdy nedopadnú na povrch.

Smart systém zvlhčovania vyžaduje minimum údržby a oproti tradične používaným parným zvlhčovačom má veľmi nízke prevádzkové náklady.

Benefity

  • Zníženie pracovných prestojov
  • Zvýšenie produktivity a kvality produktov
  • Zníženie tvorby statickej elektriny
  • Zdravšie a príjemnejšie pracovné prostredie pomáha zvýšiť efektivitu zamestnancov a predchádza úrazom
  • Zníženie prevádzkových nákladov vďaka ochladzovaniu vzduchu, ktoré sprevádza adiabatické zvlhčovanie

Zvlhčovanie vzduchu je dôležitý faktor tiež pri potlači na textil. Viac o jednotlivých typoch riešení pre sieťotlač sa dočítate tu.