Drevospracujúci priemysel

Drevo patrí k hygroskopickým materiálom, to znamená, že absorbuje a vylučuje vlhkosť podľa toho, v akom prostredí sa nachádza. Vo vlhkom prostredí sa rozpína a v suchom prostredí sa zmršťuje. Pokiaľ tento proces prebieha príliš rýchlo, vedie to k vzniku trhlín, poškodeniu štruktúry dreva a deformitám. Počas spracovania dreva je preto veľmi dôležitá stabilná relatívna vlhkosť vzduchu.

Riešenie

Priemyselné zvlhčovanie suchou hmlou sa postará o zabezpečenie stabilnej úrovne relatívnej vlhkosti v priestore.

Produkty

MOBILNÁ JEDNOTKA AKIMIST®

Pre malé priestory odporúčame mobilnú jednotku AKIMist® rozprašujúcu suchú hmlu, ktorá spoľahlivo zvlhčí vzduch, ale nekondenzuje na stenách a podlahe.  Ide o ľahko ovládateľné zariadenie s tlakovou nádobou na vodu pripravené na okamžité používanie. K dispozícií je verzia s jednou alebo dvoma nastaviteľnými tryskami. Jedna tryska dokáže zvlhčiť vzduch v miestnosti s rozmermi 100m3.

Smart Dry Fog Controller

V prípade, že hľadáte komplexnejšie riešenie, máme pre Vás Smart Dry Fog Controller. Systém sa skladá z trysiek AKIMist®, prístroja na reverznú osmózu, časovača a senzora vlhkosti vzduchu. Systém po spustení automaticky monitoruje a nastavuje  optimálnu vlhkosť vzduchu v priestore.  Pri použití demineralizovanej vody je systém takmer bezúdržbový a využiteľný vo veľkých aj malých priestoroch. Tento systém bol nasadený napr. aj vo firme Lindner

Benefity

  • Zvlhčovanie suchou hmlou udržuje stabilnú úroveň vlhkosti, ktorú si viete nastaviť podľa potrieb. To zvyšuje efektivita práce a kvalitu finálnych drevených výrobkov.
  • Suchá hmla znižuje prašnosť v priestore a prispieva tak k lepšiemu pracovnému prostrediu. Kvapky vody zvlhčia mikročastice drevených pilín a prachových častíc a stiahnú ich na zem. Vzduch je potom lepšie dýchateľný, čo zamestnanci veľmi ocenia.
  • Pri optimálne zvlhčenom vzduchu sa lepidlá a farby zbytočne nevysúšajú. Vo vode rozpustné farby potrebujú stabilnú relatívnu vlhkosť vzduchu, aby sa zabránilo problémom s priľnavosťou. Lepidlo, ktoré schne rovnomerne, sa postará o kvalitný spoj.
  • Adiabatické zvlhčovanie je odporúčané práve pre drevársky priemysel. Pri rezaní a spracovaní dreva vzniká v interiéri teplo a adiabatické zvlhčovanie znižuje interiérovú teplotu o 2 až 3°C. Pri použití zvlhčovania suchou hmlou tak klesajú náklady na klimatizáciu.