Pekárne a kontrola vlhkosti

Kontrola vlhkosti v pekárňach je rozhodujúca pre dosiahnutie konzistentnej kvality cesta, optimálneho kysnutia, vytvorenie správne chrumkavej kôrky a dlhšej čerstvosti chleba a pečiva. To všetko pomáha pri výrobe chutného a  vysokokvalitného, pečiva.

Regulácia vlhkosti v pekárňach je nevyhnutná pre udržanie optimálnych podmienok. Pri vysokej vlhkosti sa Vám môžu začať tvoriť plesne a znehodnocovať prísady. Pri presušenom vzduchu začnú prísady vysychať. A nezabúdajme ani na pekárenské stroje, ktoré pri vysokej vlhkosti budú zbytočne korodovať a kaziť sa.

 

4 kroky v procese pečenia, kde je dôležitá kontrola vlhkosti

Konzistencia cesta

Vlhkosť ovplyvňuje správanie cesta počas procesu pečenia. Ak máte v priestore príliš vlhko, cesto je veľmi lepkavé a ťažko sa s ním manipuluje. Na druhej strane nízka vlhkosť môže spôsobiť vysušenie cesta, čo má za následok zlú textúru a chuť. Kontrola vlhkosti sa postará o optimálnu hutnosť cesta.

Kysnutie

Kvások je v procese pečenia nesmierne dôležitý. Stará sa, aby cesto získalo objem a rozvinula sa chuť. Kvások je veľmi citlivý na zmeny vlhkosti. Nesprávne zabezpečené podmienky, príliš vysoká alebo príliš nízka vlhkosť vedie k prekvaseniu a typickej kyslej chuti. Pri nízkej vlhkosti sa kvasinky menej množia a cesto nevyskočí. Správna regulácia vlhkosti sa postará o optimálne kvasenie kvasníc, ktoré zabezpečia ľahké a vzdušné pečivo.

Kôrka

Vlhkosť ovplyvňuje tvorbu kôrky počas pečenia. Vyššia vlhkosť v rúre môže oddialiť tvorbu kôrky, tá je potom bledá a mäkká.

Skladovanie

Regulácia vlhkosti tiež ovplyvňuje trvanlivosť pečiva. V prostredí s vysokou vlhkosťou môžu výrobky ako chlieb a pečivo rýchlo zatuchnúť alebo zgumovatieť. Nízka vlhkosť spôsobuje vysychanie a tvrdnutie výrobkov. Udržiavanie vhodnej úrovne vlhkosti pomáha zachovať čerstvosť a predĺžiť trvanlivosť pečiva.

 

Naše riešenie: Regulácia vlhkosti

Regulácia vlhkosti pomocou AKIMist® „E“

AKIMist „E“ rozprašuje „suchú hmlu“. Kvapôčky sú také malé (7,5 μm). že sa odrazia späť bez toho, aby zmáčali akýkoľvek povrch. AKIMist „E“ dokáže rozprašovať suchú hmlu na vzdialenosť 4 metrov od každej trysky a môže pokryť veľkú plochu jednou jednotkou. Inštaláciou AKIMist „E“ je možné riadiť proces stúpania.

Chladiaca miestnosť a sklad

Čerstvo upečený chlieb zvyšuje teplotu a vlhkosť v chladiacej miestnosti. Ako zabrániť rastu plesní počas chladenia a skladovania? Využite našu sériu BIMK, dutú kužeľovú pneumatickú rozprašovaciu trysku. Cez rozprašovacie dýzy inštalované v chladiacom potrubí viete miestnosť vystriekať alkoholom alebo iným dezinfekčným prostriedkom, aby sa dezinfikovala a netvorili sa v nej plesne. Séria BIMK vytvára jemné rozprašovanie so stredným priemerom kvapiek 100 μm.