Vysokokvalitné keramické trysky

Keramické materiály sú bežnou súčasťou našich životov. Používame ich napríklad v kuchyni na servírovanie alebo v kúpeľni na sanitu. Ale keramika patrí tiež k materiálom s obľubou používaným v priemysle vďaka jej unikátnym vlastnostiam.

Japonská firma IKEUCHI má dlhú tradíciu výroby celokeramických trysiek a keramických hrotov trysiek, ktoré sú vďaka výrobnému procesu rovnako stabilné a vodivé ako kovy. Ako prvá firma na svete použili na rozprašovaciu trysku keramiku.

Vlastnosti keramických trysiek

Produkty vyrobené z vysokovýkonnej keramiky sú odolnejšie a lepšie znášajú vysoké teploty. Majú zvýšenú pevnosť (7 na Mohsovej stupnici tvrdosti) a ich oteruvzdornosť je 100 násobne vyššia ako pri mosadzi a zhruba 20 až 30 krát vyššia ako pri nerez oceli. Vďaka tomu sú mimoriadne vhodné na vysokotlakové čistenie.

Keramické materiály:

  • sú veľmi odolné voči opotrebovaniu a korózii;
  • sú odolné voči väčšine chemikálií;
  • dobre znášajú vysoké teploty;
  • majú zvýšenú pevnosť;
  • sú ľahšie ako kovové materiály.

Aj keramické materiály však majú svoje slabé stránky, ktoré treba brať do úvahy. Sú citlivé na mechanický šok. Ak sú vystavené vysokej teplote okolo 200°C a potom náhle schladené, môžu sa v nich vyskytnúť praskliny. Kyselina fluórová a koncentrované zásadité materiály môžu keramiku naleptať.

Výhody keramických trysiek

Rozprašovacie trysky, ktoré využívajú moderné keramické materiály, majú vyššiu kvalitu. Sú predovšetkým odolnejšie a majú vyššiu životnosť. Oproti kovovým materiálom oveľa lepšie znášajú chemikálie. Keramické trysky takto pomáhajú šetriť prevádzkové náklady.

Moderné keramické materiály používané IKEUCHI

Keramický materiál CERJET®

Trysky CERJET® sú odolné voči väčšine kyselín a vysoko korozívnych tekutín (s výnimkou kyseliny fluorovodíkovej a silných alkalických tekutín s pH vyššou ako 12).

Keramický materiál z 92%-99% aluminy

Trysky vyrobené z oxidu hlinitého vysokej čistoty (alumina) sú mimoriadne odolné a majú dlhú životnosť.

Keramický materiál z karbidu wolfrámu

Ide o mimoriadne tvrdý zliatinový keramický materiál s vysokou tvrdosťou a vysokou odolnosťou voči opotrebovaniu.

Keramický materiál zo silikónového karbidu

Tento keramický materiál najlepšie odoláva korózii a vydrží až 1400°C.

Keramické trysky sú ideálne do záťažových situácií

Hlavica rozprašovacej trysky je vždy vystavená obrusovaniu, ktoré spôsobuje rýchly tok tekutiny. Ak tekutina obsahuje tiež nečistoty alebo má kašovitú konzistenciu, rýchlejšie dochádza k abrazívnemu opotrebovaniu.

Rozprašovacie trysky IKEUCHI s keramickým materiálom sú špeciálne navrhnuté tak, aby sa v porovnaní s klasickými oceľovými tryskami pomalšie opotrebovávali. Opotrebovaná tryska zvyšuje rýchlosť striekania a môže tak poškodiť produkt. Pri výrobných procesoch, kde je potrebný vysoký tlak, sú opotrebované trysky menej výkonné a znižuje sa ich čistiaca schopnosť. V prípade plochých rozprašovacích trysiek opotrebované trysky ovplyvňujú uhol rozprašovania. Rozprašovanie je potom nerovnomerné.

keramicke trysky

Mnohostranné využitie

K dispozícií máme plne keramické trysky, ako aj trysky s keramickým otvorom, ktoré viete využiť v rôznych situáciách podľa potreby:

Keramické trysky sa dajú využiť na čistenie, chladenie, zvlhčovanie, vodnú clonu, odstraňovanie vodného kameňa, potlačenie prašnosti, nanesenie povrchovej vrstvy, zavlažovanie, odsírenie spalín, orezávanie, značkovanie a mnohé ďalšie priemyselné procesy. Pozrite si ich využitie pre jednotlivé typy priemyslov.