Optimalizácia vnútornej klímy v nemocnici

Vedeli ste, že suchý vzduch v budovách môže spôsobiť viac problémov ako vlhkosť? Možno preto, že vlhkosť v priestore je očividná a väčšinou je hneď riešená. Suchý vzduch si málokedy uvedomujeme a pritom je pre nás veľmi škodlivý.

Ideálna relatívna vlhkosť vzduchu

Relatívna vlhkosť vzduchu meria množstvo vodnej pary prítomnej vo vzduchu. Za optimálnu hodnotu sa považuje rozmedzie medzi 40-60% relatívnej vlhkosti. Problém často vzniká práve v zime, počas vykurovacej sezóny. Vo vykurovaných miestnostiach v zime môže byť vlhkosť vzduchu len 20%. Vtedy sa vzduch vysušuje vďaka kúreniu, zároveň vonkajší vzduch je veľmi chladný a pritom veľmi suchý. Ani vetranie preto nedokáže účinne zvýšiť vlhkosť vzduchu v priestore.

Problém so suchým vzduchom môže vznikať aj v lete. Nekvalitne postavené budovy sa počas letných horúčav často prehrievajú a všetka vlhkosť vo vzduchu sa v ich vnútorných priestoroch odparí.

Suchý vzduch je nepríjemný na dýchanie a dlhodobý pobyt v miestnosti so suchým vzduchom je zdraviu škodlivý. Suchý vzduch z nášho tela odoberá veľké množstvo vody, čo vedie k vysúšaniu nosových slizníc, očí a tváre. Vysušené sliznice sa podráždia a opuchnú. Dôsledkom je potom upchatý nos, kašeľ, bolesti hrdla, zapálené očné spojivky a rohovky a bolesť hlavy.

Optimálna relatívna vlhkosť vzduchu tiež prispieva k nižšej miere prenosu vírusov vzduchom. Životaschopnosť obalených vírusov (vírusy chrípky, herpesvírusy, koronavírusy) je najvyššia pri 20% relatívnej vlhkosti a znižuje sa pri relatívnej vlhkosti vzduchu okolo 60%.

Do nemocníc prichádzajú ľudia, aby sa tam uzdravili. Je to preto nesmierne dôležité vytvoriť v nich prostredie, v ktorom sa budú lepšie hojiť - optimálne zvlhčený vzduch k tomu výrazne prispieva. 

Riešenie

Zvlhčovanie vzduchu suchou hmlou dokáže v krátkom čase zvýšiť relatívnu vlhkosť v priestore na požadovanú hodnotu. Miniatúrne kvapky vody v podobe suchej hmly sa rozptýlia do celého priestoru a vyparia ešte vo vzduchu. Vzhľadom na svoju mikro veľkosť nikdy nedopadnú na zem alebo na povrchy a nezanechajú na nich stopy vody.

Mobilná jednotka AKIMIST®

Priemyselný zvlhčovač AKIMist® rozprašuje suchú hmlu, ktorá zvlhčí vzduch, ale nekondenzuje na stenách a podlahe. V priestore dokáže udržať stabilnú úroveň vlhkosti medzi 60 – 65% RH. Mobilná jednotka AKIMist® je ľahko ovládateľné zariadenie s tlakovou nádobou na vodu pripravená na okamžité používanie. K dispozícií je verzia s jednou alebo dvoma nastaviteľnými tryskami. Jedna tryska dokáže zvlhčiť vzduch v miestnosti s rozmermi 100m3. Mobilná jednotka je ideálna na zvlhčovanie vzduchu v nemocničných izbách. 

Smart Dry Fog Controller

V prípade, že hľadáte komplexnejšie riešenie, máme pre Vás Smart Dry Fpg Controller. Tento systém sa skladá z trysiek AKIMist®, prístroja na reverznú osmózu, časovača a senzora vlhkosti vzduchu a preberie na seba celú zodpovednosť za optimálnu vlhkosť vzduchu v priestore. Pri použití demineralizovanej vody je systém takmer bezúdržbový a využiteľný vo veľkých aj malých priestoroch.  

Aké sú výhody tohto riešenia?
  • Stabilná vlhkosť vzduchu v priestore
  • Vysoký výkon a nízke prevádzkové náklady
  • Nízke nároky na údržbu