Zvlhčovanie vzduchu a chladenie vo vínnej pivnici

Vo vínnych pivniciach a skladoch, kde v sudoch dozrieva alkohol, si musíte prísne strážiť hladinu relatívnej vlhkosti vzduchu. Pokiaľ to neurobíte a hladina vlhkosti vzduchu je nízka alebo kolíše, za rok sa Vám vyparí až 5% Vašej produkcie.

O tento víno a alkohol Vás pripraví anjelský podiel (Angel’s share) alebo diablova daň (Devil’s cut). Ako anjelský podiel sa označuje odparenie vína a iného alkoholu do vzduchu, diablova daň je pomenovanie nekontrolovateľného vsakovania vína do drevených sudov.

Ako dosiahnuť, aby ste nemuseli platiť anjelom ani diablom? V priestore so stabilnou relatívnou vlhkosťou medzi 80% a 85% RH sa dramaticky znižuje odparovanie vína.  

RIEŠENIE: ZVLHČENIE VZDUCHU POMOCOU SUCHEJ HMLY 

Zvlhčovanie využívajúce suchú hmlu dokáže efektívne regulovať požadovanú vlhkosť vo vínnych pivniciach a znížiť odparovanie alkoholu. Vďaka svojim špecifickým vlastnostiam suchá hmla nezamočí sudy a na rozdiel od iných typov zvlhčovačov nehrozí mokrá podlaha. Suchá hmla tvorená v zariadeniach IKEUCHI vytvára miniatúrne kvapky vody s veľkosťou 7,5 mikrónov. Vďaka týmto rozmerom sa voda vyparí ešte vo vzduchu a nedochádza ku kondenzom, či nebodaj mláčkam na podlahe. Zvýši sa však vlhkosť vzduchu a tiež sa priestor ochladí.

Produkty

AKIMIST®"E" 

Priemyselný zvlhčovač AKIMist®“E“ rozprašuje suchú hmlu, ktorá zvlhčí vzduch, ale nekondenzuje na stenách a podlahe. Priemyselný zvlhčovač AKIMist®“E“ môže mať jednu až štyri nastaviteľné trysky. Jedna tryska dokáže zvlhčiť vzduch v miestnosti s rozmerom 100m3.Vo vínnych pivniciach dokáže udržať stabilnú úroveň vlhkosti medzi 60 – 65% RH. Vďaka tomuto sa výrazne eliminuje odparovanie vína. Uskladnené víno tak nie je potrebné kontrolovať každé dva dni. Francúzsky výrobca vín, ktorý používa riešenia IKEUCHIAnnie Gavignet, uvádza, že vďaka AKIMist® „E“ ušetrí toľko vína, ktoré by sa za rok zmestilo do 130 fliaš. Stabilná úroveň vlhkosti tiež prispela k zjemneniu vínu. 

Smart Dry Fog Controller

AKIMist®“E“ je súčasť komplexného systému Smart Dry Fog Controller, spolu s prístrojom na reverznú osmózu a riadiaciou jednotkou. Systém je pri použití demineralizovanej vody takmer bezúdržbový a využiteľný v malých pivniciach aj veľkých skladoch. 

zvlhcovanie vo vinnej pivnici

Výhody suchej hmly

  • Jednoduchá inštalácia. Rozprašovacia hlavica vytvárajúca suchú hmlu, AKIMist®, je veľmi malá (na výšku má cca 25 cm) a ľahko sa umiestni na existujúcu klimatizáciu podľa Vašich preferencií.
  • Zvlhčenie celého priestoru alebo zvlhčenie len vybranej časti miestnosti? Pri našom riešení to už viac nie je dilema, AKIMist® zvládne obe varianty, stačí ho len nastaviť. Viete ho využiť v rozľahlých vínnych pivniciach aj v malých skladoch. Každá hlavica má štyri trysky, ktoré vedia rozprašovať suchú hmlu až do vzdialenosti štyroch metrov. Jedna hlavica dokáže bez problémov zabezpečiť stabilnú vlhkosť v miestnosti 100 m3.
  • Automatická regulácia vlhkosti vďaka riadiacej jednotke, ktorú viete ovládať na diaľku a senzorom vlhkosti vzduchu. Takto máte neustále prehľad o úrovni vlhkosti vzduchu.
  • Udržiavanie správnej teploty pomôže zvýšiť Vašu produktivitu a kvalitu vína. Pri vytvorení stabilnej relatívnej vlhkosti vzduchu získa Vaše víno lepšiu chuť a vôňu.
  • Zabránite odparovaniu vína a tým znížite náklady na pracovnú silu, keďže nebude potrebné dopĺňať víno do sudov.
  • Vysoká efektivita. Úroveň vlhkosti si viete podľa potreby bez problémov upravovať.
  • Nízke prevádzkové náklady a potrebná len minimálna údržba.
  • Pri vyššej vlhkosti vzduchu sa sudy zvonka menej vysúšajú a menej podliehajú opotrebovaniu.