Zvlhčovanie vzduchu a chladenie vo vínnej pivnici

Pri víne sa alkohol odparuje neustále. V anglicky hovoriacich krajinách sa tomuto fenoménu hovorí Angel’s share. Čím je vzduch suchší, tým viac vína a viac alkoholu sa z vína  odparí, čo sa negatívne odrazí na množstve alkoholu a výslednej chuti. Pri výrobe a skladovaní vína je teda správna vlhkosť vzduchu mimoriadne dôležitá.

Riešenie: zvlhčenie vzduchu pomocou suchej hmly 

Zvlhčovanie využívajúce suchú hmlu dokáže efektívne regulovať požadovanú vlhkosť vo vínnych pivniciach a znížiť odparovanie alkoholu. Vďaka svojim špecifickým vlastnostiam suchá hmla nezamočí sudy a na rozdiel od iných typov zvlhčovačov nehrozí mokrá podlaha. Suchá hmla tvorená v zariadeniach IKEUCHI vytvára miniatúrne kvapky vody s veľkosťou 7,5 mikrónov. Vďaka týmto rozmerom sa voda vyparí ešte vo vzduchu a nedochádza ku kondenzom. Zvýši sa však vlhkosť vzduchu a tiež sa priestor ochladí.

Príklady produktov

AKIMist®"E" 

Priemyselný zvlhčovač AKIMist®“E“ rozprašuje suchú hmlu, ktorá zvlhčí vzduch, ale nekondenzuje na stenách a podlahe. Vo vínnych pivniciach dokáže udržať stabilnú úroveň vlhkosti medzi 60 – 65% RH. Vďaka tomuto sa výrazne eliminuje odparovanie vína. Uskladnené víno tak nie je potrebné kontrolovať každé dva dni. Francúzsky výrobca vín, ktorý používa riešenia IKEUCHI, Annie Gavignet, uvádza, že vďaka AKIMist® „E“ ušetrí toľko vína, ktoré by sa za rok zmestilo do 130 fliaš. Stabilná úroveň vlhkosti tiež prispela k zjemneniu vínu. 

Airaki®

AKIMist®“E“ je súčasť komplexného systému AirAki®, spolu s prístrojom na reverznú osmózu a s časovačom a senzorom vlhkosti vzduchu. Systém AirAki® je pri použití demineralizovanej vody takmer bezúdržbový. AirAki® je využiteľný v malých pivniciach aj veľkých skladoch. Priemyselný zvlhčovač AKIMist®“E“ môže mať jednu až štyri nastaviteľné trysky. Jedna tryska dokáže zvlhčiť vzduch v miestnosti s rozmerom 100m3.

Benefity

  • Eliminácia strát vína
  • Eliminácia strát alkoholu z vína
  • Lepšia kvalita vína
  • Odbúranie nutnosti často kontrolovať vlhkosť vzduchu
  • Zlepšenie ovzdušia vo vínnej pivnici
  • Úspora nákladov oproti tradičným riešeniam
  • Vďaka stálej vlhkosti dochádza k menšiemu opotrebeniu sudov
  • Jednoduchá inštalácia
  • Zvlhčovač potrebuje minimálnu údržbu